Włączenie opatrunków Granuflex® do protokołu postępowania z raną przyniosło korzyści w postaci porawy procesu gojenia w porównaniu do tradycyjnych opatrunków, jak również innych opatrunków hydrokoloidowych.
Istnieją dowody na to, że poprawa stanu rany po zastosowaniu opatrunku Granuflex® w leczeniu odleżyn jest bardziej prawdopodobna niż po zastosowaniu innych opatrunków hydrokoloidowych.
W prospektywnym, wieloośrodkowym, kontrolowanym badaniu przeprowadzonym wśród 52 pacjentów zaobserwowano, że:3
Stan rany u 41 z 52 pacjentów uległ poprawie po zastosowaniu opatrunku Granuflex®, w porównaniu do 31 z 51 pacjentów, u których zastosowano Tegasorb™a (opatrunek hydrokoloidowy).
W metaanalizie randomizowanych, kontrolowanych prób (RCT) przeprowadzonych na okluzyjnych opatrunkach hydrokoloidowych w porównaniu do tradycyjnej gazy, w procesie gojenia rany: 4
Analiza 11 przypadków, spełniających kryteria włączenia pokazała, że całkowite wygojenie nastąpiło w 51% owrzodzeń w grupie, gdzie zastosowano hydrokoloid, w porównaniu do 38% w grupie, gdzie zastosowano tradycyjny opatrunek.
Przegląd prac opisujących koszty leczenia ran pokazał, ze użycie opatrunków Granuflex® może przyczynić się do redukcji kosztów leczenia ran i jest efektywne kosztowo w protokole postępowania z odleżynami i owrzodzeniami.
Przegląd prac opisujących koszty leczenia ran pokazał, ze użycie opatrunków Granuflex® może przyczynić się do redukcji kosztów leczenia ran i jest efektywne kosztowo w protokole postępowania z odleżynami i owrzodzeniami.
Analiza kosztów przeprowadzona przez Kerstein et al 5 wykazała że:
Koszt leczenia owrzodzenia, które wygoiło się w czasie ponad 12 tygodni był niższy przy zastosowaniu opatrunku Granuflex®, niż przy użyciu gazy.
Opatrunek Granuflex® był bardziej efektywny kosztowo, niz opatrunki konkurencjiwere more cost-effective than competitor hydrocolloids and saline gauze in the treatment of pressure ulcers over a 12 week period
Wytyczne Panelu Ekspertów do spraw odleżyn European Pressure Ulcer Advisory Panel (EPUAP) i National Pressure Ulcer Advisory Panel (NPUAP) rekomendują użycie opatrunków hydrokoloidowych w protokole postępowania z ranami odleżynowymi.
Stopień 1: Nieblednące zaczerwienienie, zlokalizowane najczęściej nad wyniosłościami kostnymi.
"Należy rozważyć użycie opatrunków hydrokoloidowych w celu ochrony obszarów narażonych na uszkodzenie i tarcie. (Siła dowodu=C)"
Stopień 2: Częściowe uszkodzenie skóry pełnej grubości, objawiające się jako otwarte owrzodzenie o czerwonym/różowym kolorze, bez wydzieliny. Może także przyjmować postać pęcherza wypełnionego płynem surowiczym.
"Użyj opatrunku hydrokoloidowego aby oczyścić odleżynę II stopnia w miejscu, w którym opatrunek nie będzie się rolował. (Siła dowodu=B)"
Tegasorb™ jest znakiem handlowym firmy 3M.
Umb-Web01